Syrop klonowy jest słodkim i lepkim płynem produkowanym przez drzewo klonowe, które jest wiecznie zielonym drzewem liściastym. Syrop ten powstaje poprzez ścinanie drzew i pozyskiwanie z nich soku. Jest on następnie podgrzewany, aż zamieni się w gęstą i słodką ciecz.
Popularna przyprawa do dań na świecie – syrop klonowy
Syrop klonowy jest popularną przyprawą w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Stosuje się go nie tylko jako dodatek do naleśników, ale także do dressingów, marynat, a nawet deserów.
Ma imponujące korzyści zdrowotne, w tym zdolność do zwiększania poziomu energii, wzmacniania układu odpornościowego, zapobiegania niektórym chorobom przewlekłym, zwiększania funkcji poznawczych, wspomagania wysiłków związanych z utratą wagi, wspomagania trawienia i wzmacniania kości.
Jest dostępny w różnych odmianach, od jasnej do ciemnej. Ogólnie rzecz biorąc, jasne syropy mają delikatniejszy smak, podczas gdy ciemniejsze syropy mają mocniejszy smak.
W Polsce nie tak łatwo znaleźć syrop klonowy, jednak wystarczy zajrzeć do internetu, w takich sklepach jak Fitorsweet zamówimy zdrową żywność bez wychodzenia z domu.
Z czego wytwarzany jest syrop klonowy? Jaki ma skład?
Syrop klonowy jest wytwarzany przez gotowanie soku z drzewa klonowego. Zawiera on około 50% wody i 50% cukru, z bardzo małą ilością kalorii pochodzących z tłuszczu lub białka. Mimo to, jest uważany za pokarm „bogaty w składniki odżywcze”, ponieważ zawiera szereg mikroelementów.
Syrop klonowy był po raz pierwszy zbierany i wykorzystywany przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Praktyka ta została przejęta przez osadników, którzy stopniowo udoskonalali metody produkcji. W latach 70-tych XX wieku udoskonalono technologię przetwarzania syropu. Vermont jest największym producentem w Stanach Zjednoczonych, wytwarzającym około 6% światowej podaży. Syrop klonowy jest klasyfikowany według skali kanadyjskiej, amerykańskiej na podstawie jego gęstości i przezroczystości