Mówi się, że cukier trzcinowy jest zdecydowanie zdrowszą alternatywą, jeżeli porówna się go do białego zamiennika. Czy tak jest naprawdę? Można spotkać się z różnymi opiniami. Co jednak należy wiedzieć o tym produkcie, który dostępny jest w formie brązowych kryształków? Oto kilka najważniejszych informacji.
Rodzaje cukru trzcinowego
Cukier trzcinowy dzieli się na poszczególne rodzaje:
- niekrystaliczny syrop trzcinowy
- cukier w kryształkach rafinowany
- cukier nieodwirowany
- cukier Demarara
- cukier Muscovado lub inaczej Barbado
Mówi się cukier trzcinowy, ale wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest on dostępny w sklepach (i to polskich! Jak sklep internetowy Firorseet) pod tak różnymi postaciami.
Właściwości cukru trzcinowego
W wysokiej temperaturze rozpuszcza się. Zwykły cukier trzcinowy ma nieco lepką budowę. W jednej łyżeczce cukru (ok.4g) znajduje się 16kcal. Co jeszcze należy wiedzieć o tym produkcie? Badania naukowe dowiodły, że jest ono źródłem różnych składników odżywczych. Na liście tych składników można znaleźć: składniki mineralne (m.in. potas, wapń, żelazo, miedź, magnez), witaminy (np. B1, B2, B3). Aczkolwiek, należy zdać sobie sprawę z tego, że są to naprawdę śladowe ilości.
Cukier trzcinowy nie barwi potraw. Wiele osób obawia się tego, dlatego woli zrezygnować z niego w swoich domach. Jest to błędne myślenie, które warto naprostować. Otóż cukier trzcinowy tylko rozpuszcza się w wodzie, nie wypuszczając żadnych szkodliwych barwników. Może to nastąpić jedynie wtedy, jeżeli cukier zostanie poddany procesowi karmelizacji, ale takich czynności raczej nie wykonuje się w domowych kuchniach.