Makarony pod różnymi postaciami są jednym z najczęściej goszczących dań w kuchni, nie tylko polskiej. Mnogość sposobów na jakie można je przygotować oraz niezliczona ilość dodatków, z którymi będą się dobrze komponować czyni je prostym, a zarazem świetnym daniem na każdą okazję. Oprócz tradycyjnych makaronów, w sklepach dostępne jest całe mnóstwo ciekawych odmian. Jedną z nich jest makaron kukurydziany.
Właściwości odżywcze
Makaron kukurydziany ceniony jest głównie za brak glutenu, jednak stanowi też źródło wielu cennych minerałów i związków chemicznych. Zawiera między innymi:
– pierwiastki takie jak fosfor, potas, wapń, żelazo czy magnez, które korzystnie oddziałują na układ immunologiczny oraz nerwowy,
– luteiny czyli antyoksydanty, działające ochronnie na układ wzroku,
– witaminy z grupy B oraz A i E,
– foliany, w tym kwas foliowy, którego spożycie zalecane jest kobietom w ciąży.
Makaron kukurydziany, a dieta
Makaron kukurydziany może być z powodzeniem spożywany na diecie, należy jednak pamiętać o tym, że zawiera on dużą ilość węglowodanów, a jego kaloryczność wynosi około 360 kcal na 100g, czyli mniej więcej o 30 kcal więcej niż w przypadku tradycyjnych makaronów. Indeks glikemiczny produktu również jest stosunkowo wysoki, bo wynosi aż 70, co sprawia, że nie powinien być spożywany przez osoby które chorują np. na insulinooporność.
Jak podawać makaron kukurydziany?
Ten rodzaj makaronu ma stosunkowo neutralny smak, aczkolwiek dla niektórych może być on nieco zbyt mdły, a nawet słodki. Z tego powodu najczęściej makaron kukurydziany podaje się z sosami ostrymi lub o intensywnym smaku – doskonale pasuje do chilli con carne oraz sosu sojowego.