Waleriana to zioło o niezwykłych właściwościach. Nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością – od wieków stosowana w ziołolecznictwie, dziś jest polecana jako naturalny środek na wiele dolegliwości. Jakie są właściwości waleriany i kiedy warto po nią sięgnąć?

Uspokajające właściwości waleriany

Waleriana, znana także jako kozłek lekarski, to przede wszystkim działanie uspokajające. Jako że zioło wpływa na układ nerwowy, zmniejszając jego aktywność, ułatwia wyciszenie i pomaga zredukować stres. Jest polecana w okresach wzmożonego napięcia, kiedy ciało i umysł potrzebują relaksu. To także skuteczny środek ułatwiający zasypianie. Waleriana obniżając napięcie, pomaga się uspokoić i zasnąć, wydłuża czas snu i zmniejsza ilość wybudzeń w środku nocy. Jest naturalna i bezpieczna dla zdrowia, nie uzależnia.

Waleriana działanie rozkurczające i przeciwzapalne

Redukcja stresu to jednak nie jedyne zalety kozłka lekarskiego. Oprócz tego zioło ma działanie rozkurczające, więc jest polecane w przypadku bólów żołądka. Stymuluje wytwarzanie soków trawiennych, poprawia trawienie, a także dobrze wpływa na pracę nerek i wątroby. Kobiety mogą sięgnąć po walerianę w okresie PMS i miesiączki, jako że zmniejsza ona ból brzucha i uspokaja. Waleriana ma działanie zewnętrzne to przede wszystkim zmniejszenie stanów zapalnych i stymulacja leczenia w przypadku łojotoków i łupieżu oraz różnego typu dermatoz – potwierdza serwis lekinatury.pl