Spadek energii w ciągu dnia dotyka każdego. Jak sobie z nim radzić? Jakie naturalne energetyki warto mieć pod ręką, gdy nadchodzi pogorszenie koncentracji?

Naturalne energetyki – kawa i herbata

naturalne energetyki

Naturalne energetyki to dobry sposób na podniesienie energii w ciągu dnia. Zamiast sklepowych gotowców, które w składzie mają zazwyczaj dużo cukru można sięgnąć po zdrowsze zamienniki. Jednym z podstawowych naturalnych energetyków jest kawa. Kawa nie tylko podnosi poziom energii i zmniejsza zmęczenie, ale jest również zdrowa. Dzięki wypiciu filiżanki kawy łatwiej się skoncentrować. Do tego poprawia się pamięć i polepsza samopoczucie. Innym zdrowym naturalnym energetykiem jest zielona herbata. Działa pobudzająco i stymulująco, dzięki czemu poprawia pracę mózgu. W przypadku parzenia jej powyżej 3 minut zielona herbata może mieć również działanie uspokajające. Niezależnie od długości parzenia produkt ten posiada antyoksydanty, które mają działanie przeciwnowotworowe oraz przeciwstarzeniowe. 

Naturalne energetyki – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kawa i herbata to najbardziej znane naturalne energetyki, ale poza nimi warto zwrócić uwagę na kilka innych. Są to np. yerba mate, żeń-szeń, matcha oraz imbir. Yerba mate to napój, który powstaje z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Działa pobudzająco, poprawia trawienie oraz oczyszcza organizm. Żeń-szeń ma działanie pobudzające. Można go zaparzać osobno albo z dodatkiem listków mięty oraz soku z cytryny. Matcha to proszek, który powstaje z liści zielonej herbaty. Zawiera w sobie przeciwutleniacze, L-teaninę oraz kofeinę. Jest jeszcze imbir, który także ma działanie pobudzające. Do tego zwiększa koncentrację. Imbir można łączyć m.in. z miodem i kurkumą. Niezależnie od wyboru każdy z powyższych energetyków będzie zdrowszą opcją niż jego sklepowy zamiennik.