Agawa jest rośliną, która należy do roślin o grubych, mięsistych liściach, pochodząca z Ameryki. Istnieje wiele odmian tej rośliny, najczęściej ludzie wykorzystują ją jako dekoracje w swoich domach ze względu na bardzo atrakcyjne wizualnie liście. Na terenach cieplejszych agawy występują w rozmaitych parkach, natomiast w zimniejszych miejscach nadaję się jako roślina pokojowa. Poza wyróżniającą się sytuacją agawa jest wykorzystywana do produkcji sznurków, papieru, syropy czy cukru.
Właściwości cukru z agawy
Ten właśnie cukier charakteryzuje się wyższym poziomem słodyczy niż w tradycyjnym cukrze przy jednoczesnym przejmy i delikatnym smaku. Występuje w postaci drobnych kryształków, jest do odpowiednia alternatywa dla osób, którym nie odpowiada forma syropu z agawy. Barwa oraz smak jest bardzo uzależniona od nektaru, z jakiego go pozyskano. Przykładowe kolory cukru z agawy to: karmelowy kolor, ciemny, jasny. Jeżeli chodzi o wybór, to powinien być zależny od tego, do jakich celów użyjemy cukru. W przypadku pieczenia rozmaitych deserów jest idealną alternatywą dla cukru brązowego czy białego.
Cukier z agawy- indeks glikemiczny
Niski poziom indeksu glikemicznego cukru z agawy jest spowodowany składem chemicznym. Głównym składnikiem jest fruktoza, dlatego w krótkim czasie po spożyciu poziom naszej glukozy nie ulegnie znaczącemu podwyższeniu. Skład procentowy fruktozy w wielu produktach może się, różnić zleży to od producenta. Dlatego dużą część osób uważa, iż ten cukier jest odpowiedni dla osób pragnących zrzucić kilka kilogramów oraz dla diabetyków. Warto podkreślić, iż cukier z agawy nie jest rekomendowany dla osób borykających się z cukrzycą.