Miód słonecznikowy jest chyba najbardziej popularny spośród wszystkich odmian. Jest przystępna cenowo, produkuje ją wiele pasiek, a jej cena jest zwykle niższa niż wielu innych odmian. Poznaj korzyści zdrowotne i przeciwwskazania do stosowania miodu słonecznikowego oraz dowiedz się, jak wygląda.
Pochodzenie miodu
Miody słonecznikowe link są pozyskiwane przez pszczoły z moreli i nektaru jasnożółtych kwiatów powszechnie znanych jako słoneczniki. Pszczoły pielęgnują kwitnące pola przez całe lato, a w połowie września pszczelarze mają już atrakcyjną słodycz. To właśnie ten zdrowy słonecznikowy przysmak jest uważany za jedną z najwcześniejszych odmian, ponieważ często jest gotowy do spożycia już na początku września, w przeciwieństwie do innych wariantów, które „dojrzewają” dopiero bliżej października.
Charakterystyka miodu
Ten rodzaj miodu można rozpoznać po następujących cechach:
- Kolor. Ta słodycz charakteryzuje się całą paletą słonecznych odcieni – od jasnożółtego, złocistego po bogate odcienie musztardy. Po krystalizacji kolor blednie, nabiera lekko białego odcienia.
- Smak. Miód słonecznikowy jest bardzo słodki o lekkim owocowo-kwiatowym smaku. Po krystalizacji smak staje się bardziej cierpki.
- Krystalizacja. Ten przysmak należy do tych odmian, które są bardzo szybko kandyzowane, ale przy zachowaniu warunków przechowywania może „wytrzymać” około trzech tygodni. Tak szybka krystalizacja nie wpływa na dobroczynne właściwości miodu słonecznikowego – nawet w takiej postaci pozostaje wysokiej jakości i użyteczny. Czasami pokrywa się cienkim, lekkim nalotem, który tworzy zawartą w nim glukozę.
- Aromat. Zapach słonecznikowego przysmaku jest ledwo wyczuwalny, jego aromat jest delikatny, lekko kwiatowy z możliwą przyjemną morelową kwaskowatością, dyskretny. Po krystalizacji produkt staje się mniej wyraźny.