Suchy szampon to kosmetyk, który przyda się w sytuacjach awaryjnych – gdy spóźnimy się do pracy i nie mamy czasu na tradycyjny szampon lub zabraknie nam wody. Warto mieć taki produkt w łazience, ale nie należy go używać zbyt często. Dowiedz się, jak używać suchego szamponu i kiedy może zaszkodzić. 

Czym jest suchy szampon?

Suchy szampon to jeden z najczęściej spotykanych preparatów w formie sprayu, który występuje również w formie pudru w sprayu (zobacz). Kiedyś był to talk, teraz odchodzi się od tego składnika, a proszki z ryżu, tapioki czy jęczmienia z powodzeniem stosuje się w suchych szamponach. Dzięki tym chłonnym składnikom preparat pochłania nadmiar sebum i oczyszcza włosy z kurzu, pyłków i brudu. Głównym zadaniem szamponów w proszku jest odświeżenie i nadanie fryzurze objętości.

Suchy szampon – jak używać?

Sposób użycia suchego szamponu może się różnić w zależności od rodzaju, tekstury i długości włosów. Przed nałożeniem makijażu należy zdjąć wszystkie akcesoria, takie jak gumki, szpilki, klipsy itp. Warto pamiętać, aby przed każdym użyciem wstrząsnąć słoiczkiem, w którym znajduje się produkt. Dzięki temu wszystkie składniki będą dobrze wymieszane. Następnie, zaczynając z odległości 30 cm, spryskać niewielką ilość na całej długości, a także bezpośrednio u nasady. Ważne jest, aby nie zapomnieć o włosach na karku, nad uszami i z tyłu głowy. Wcześniejsze partycjonowanie i separacja mogą okazać się bardzo pomocne. Po dokładnym nałożeniu makijażu warto pozostawić produkt na włosach na kilka minut. W tym czasie wchłania nadmiar sebum. Następnie wmasuj suchy szampon we włosy. Najlepiej, aż znikną białe ślady. Nadmiar produktu można również strzepnąć. Na koniec warto skorzystać z suszarki do włosów i chłodnego powietrza.

Dlaczego nie należy używać suchego szamponu zbyt często?

Sporadyczne stosowanie tego produktu w sytuacjach awaryjnych nie wpływa negatywnie na nasze włosy i skórę głowy. Jednak nadużywanie suchego szamponu może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Rzecz w tym, że takie kosmetyki nie myją, a jedynie odświeżają nasze włosy. Bakterie i inne drobnoustroje pozostają na nim. W rezultacie skóra głowy może zacząć się łuszczyć i mogą pojawić się czerwone plamy lub strupy. Również nadmierne stosowanie suchego szamponu może niekorzystnie wpłynąć na wygląd naszej fryzury – włosy tracą blask, stają się matowe i sztywne. Regularnie stosowany może obciążać włosy i negatywnie wpływać na ich kondycję. Co więcej, nadużywanie suchego szamponu może również prowadzić do nadmiernego wypadania włosów.