Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Prawidłowo przebiegająca ciąża jest stanem całkowicie fizjologicznym, wszak nasze babki mawiały, że to nie choroba… Jednak wokół ciąży narosło wiele mitów.

Mity na temat ciąży

W ciąży musimy jeść za dwoje… To nie do końca prawda. W ciąży rzeczywiście wzrasta nasze zapotrzebowanie kaloryczne, ale nie oznacza to, że musimy hurtowo pochłaniać jedzenie. Ważne, aby nasze posiłki były zdrowe i pełnowartościowe. Warto także zadbać o odpowiednią suplementację diety, kobiecie ciężarnej grożą poważne niedobory, na przykład żelaza czy wapnia. Dlatego warto łączyć do swojego jadłospisu zdrowe produkty, jak sok pomidorowy, który jest niskokaloryczny, ale za to pełen witamin i minerałów. Najlepiej sprawdzić ofertę https://fitorsweet.pl/naturalne-napoje/soki-i-inne-napoje/soki/soki-warzywne/pomidorowy.

sok pomidorowy

W stanie błogosławionym nie powinnyśmy ćwiczyć. To także mit. W ciąży możemy być aktywne, jeśli nasza ciąża ma fizjologiczny przebieg. Jednak musimy pamiętać, aby rodzaj i natężenie wysiłku był dopasowany do naszego stanu. Powinnyśmy zrezygnować ze wszelkich sportów, które narażają nas na urazy czy kontuzje. Tak więc odpadają sporty kontaktowe czy jazda na nartach. Za to z powodzeniem możemy trenować jogę, pływanie czy gimnastykę dla ciężarnych.

Sport i przyjemność

Trzeci popularny mit na temat ciąży dotyczy naszego życia seksualnego. Nasze babki uważały, że ciąża wyklucza aktywne życie seksualne. W tym przypadku postępujemy podobnie jak w przypadku sportu. Możemy uprawiać seks. Musimy jednak dostosować pozycję do rosnącego brzucha. Tak, aby w trakcie stosunku nie zrobić krzywdy dziecku. Od szóstego miesiąca ciąży powinniśmy uprawiać seks w prezerwatywie. A to ze względu na hormony zawarte w spermie. Mogą one przyśpieszyć poród, a tego przecież żadna z nas nie chce.

Sport i seks mają jeszcze jedną cechę wspólną Obie te aktywności wyzwalają endorfiny, czasami nazywane hormonami szczęścia. Substancje te wraz z krwią przez łożysko dostają się do krwiobiegu maluszka. Tym samym mały człowiek odczuwa radość swojej mamy…