Menopauza to czas gwałtownych zmian, dyskomfortu, ale według niektórych też nowych możliwości. W XIX wieku niemal nikt nie przeszedł menopauzy. Średnia długość życia przekraczała wśród kobiet niewiele ponad 40 lat. Dziś tzw. przekwitanie jest dolegliwością, z którą zmierzy się niemal każda kobieta. Znajomość i oczekiwany czas pojawienia się pierwszych objawów pozwolą na uniknięcie strachu albo pomylenia z innymi chorobami.

Objawy menopauzy

Pierwsze objawy menopauzy (w ramach tzw. premenopauzy) to zaburzenie cyklu menstruacyjnego. Zazwyczaj występuje skrócenie cyklu (do 7 dni), ale są odnotowane liczne przypadki przedłużenia cyklów. Wśród objawów w dalszych etapach menopauzy (gdy zanika produkcja estrogenu) to:

  • bolesny stosunek,
  • suchość pochwy i ogólny dyskomfort w okolicach intymnych,
  • zanikowe zapalenie pochwy,
  • zaburzenie w oddawaniu moczu (nietrzymanie moczu, parcie na mocz),
  • nocne poty i uderzenia gorąca,
  • ból piersi,
  • swędzenie lub mrowienie skóry.

Poza tym pojawiają się różne objawy związane z pogorszeniem nastroju czy pamięci. Ostatnio sugeruje się też, że kobiety w wieku menopauzalnym powinny częściej badać ciśnienie krwi ze względu na większe ryzyko chorób układu krążenia. Więcej o objawach menopauzy przeczytasz tutaj: https://www.aptekagalen.pl/blog/objawy-menopauzy

Menopauza – wiek, długość

Początek i ile trwa menopauza nie są wartościami stałymi. Menopauza statystycznie (ok. 85% przypadków) występuje u kobiet między 47 a 54 rokiem życia. Trwanie menopauzy (czy też raczej przejścia menopauzalnego) to zazwyczaj od 3 do 5 lat. Najdłuższe przypadki trwają nawet 15 lat, ale największa intensywność objawów występuje przez właśnie 3 do 5 lat. Niemniej każda kobieta jest inna. Wiek menopauzalny jest bardzo różny, zależy od indywidualnych predyspozycji (np. ciąży, przebytych chorób, ale też wagi czy diety).