Niektóre witaminy trzeba dodatkowo suplementować – jest to fakt znany wszystkim nie od dziś. Jednak badania statystyczne pokazują, że wiele osób o tym zapomina. Jedną z najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest witamina E – nazywana także witaminą młodości, ponieważ ma ona bardzo dobry wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Co więcej, utrzymanie jej optymalnego poziomu w organizmie spowalnia procesy starzenia się.

Witamina E a płodność

Badania wykazują, że prawidłowa suplementacja witaminy E ma wpływ na płodność człowieka. Jej niedobór w kobiecym organizmie może skutkować kłopotami w zajściu w ciążę. U mężczyzn z kolei niski poziom tej substancji powoduje pogorszenie się jakości plemników.

Niedobór witaminy E

Na szczęście niedobory witamin z grupy E nie zdarzają się zbyt często. Jednak medycyna odnotowała na przestrzeni lat mnóstwo przypadków, w których chroniczne niedostarczanie odpowiedniej ilości witaminy E do organizmu zaowocowało rozwojem zaćmy. Ponadto naukowcy bacznie przyglądają się związkowi tej witaminy z rakiem prostaty; jak na razie statystyki pokazują, że na niemal 16 000 przypadków zachorowań odnotowywanych rocznie w Polsce – zdecydowana większość z dotkniętych tym typem nowotworu mężczyzn nie suplementowała w sposób odpowiedni witaminy E. Już jakiś czas temu potwierdzono przeciwnowotworowe właściwości witaminy E, jednak dalsze szczegóły ustaleń będą znane po przeprowadzeniu bardziej dogłębnych analiz.

Optymalne dzienne dawki witaminy E

Witamina E z evita.sklep.pl – jej zalecane dzienne spożycie zależy od wieku – im jesteśmy starsi, tym więcej jej potrzebujemy (między innymi do zahamowywania procesów starzenia się organizmu). Noworodek powinien otrzymywać 4mg tej witaminy dziennie. Dziecko powyżej szóstego miesiąca – o 1 mg więcej. Następną grupą wiekową są dzieci powyżej pierwszego i poniżej trzeciego roku życia – dla nich zaleca się podawanie 6 mg na dobę. dzieci do lat 8 potrzebują średnio 7 mg, natomiast od 8 do 13 – już 11mg. Powyżej 13 roku życia dziecko może otrzymywać dawkę jak osoba dorosła, czyli 15 mg na dobę.