Drętwienie rąk to sygnał ostrzegawczy, którego nie należy absolutnie bagatelizować. Może nasz organizm chce nam dać w ten sposób dobitnie do zrozumienia, że dzieje się z nim coś złego. A drętwienie kończyn górnych to tylko wstęp do poważniejszych chorób.

Objawem, jakich chorób neurologicznych może być drętwienie rąk?

Po pierwsze cierpnące i niewładne palce mogą zwiastować udar niedokrwienny. To bardzo poważna choroba, która może zagrozić życiu chorego. Po drugie może być ono zapowiedzią tego, iż u chorej na epilepsję osoby wkrótce dojdzie do ataku drgawek. Po trzecie rąk drętwienie występuje także przy zapaleniu opon mózgowo- rdzeniowych.

Osłabienie siły mięśni rąk należy do jego klasycznych objawów. Stwardnienie rozsiane to także jedna z chorób, w której drętwienie kończyn górnych należy do pierwszych jej zwiastunów. Z drętwieniem rąk zmagają się też osoby, u których zdiagnozowano raka mózgu. Ponadto neuropatia cukrzycowa, alkoholowa lub polekowa także predysponuje do powstania tego typu kłopotów zdrowotnych.

Jakie inne podłoże może mieć drętwienie kończyn górnych?

Przede wszystkim, gdy niemiłosiernie cierpną ręce, może to być wynikiem zwyrodnień w obrębie kręgosłupa. Najczęściej winny gorszej kondycji kończyn górnych jest kręgosłup szyjny. To anomalie w jego budowie i funkcjonowaniu powodują ucisk na nerwy obwodowe rąk. Po trzecie spośród schorzeń natury ortopedycznych wpływających na zdrowie rąk należy wymienić chorobę Pageta.

Powoduje ona zmiany w strukturze kości i doprowadza do ich zniekształceń. Jedną z pierwszych jej oznak jest właśnie uporczywe i częste drętwienie kończyn. Wreszcie w ten oto sposób objawia się też reumatoidalne zapalenie stawów. Drętwienie rąk i LekiNatury w tej chorobie to skutek poważnych uszkodzeń w strukturze układu nerwowego.

Czy podleczenie podstawowej choroby pomoże także zniwelować drętwienie rąk?

W zasadzie tak. Gdy schorzenia główne zostaną nieco złagodzone, zelżeje też uczucie mrowienia w rekach. Przy czym należy pamiętać, że aby w ogóle nie doszło do takich sytuacji. Należy zgłosić się do lekarza, gdy pojawią się pierwsze symptomy chorób ze strony układu nerwowego czy kostnego.

Gdy uda się szybko podjąć leczenie, wtedy i drętwienie rąk może być w pełni uleczalne i może nie powracać już z taką intensywnością oraz częstotliwością. Poza tym lepiej niepotrzebnie panikować i zgłosić się do lekarza z niegroźnym drętwieniem rąk niż przyjść do jego gabinetu zdecydowanie za późno. Drętwienie rąk jest z reguły niegroźne. Nie oznacza to jednak, iż prawidłowość ta dotyczy wszystkich chorych.