Kamfora naturalna pochodzi z egzotycznego drewna. Pochodzi ona z cynamonowca kamforowego. Pozyskuje się z niej olejek kamforowy, który jest łatwiejszy w aplikacji i zastosowaniu. Jedną z przyczyn, dla których korzysta się z tej substancji jest leczenie przeziębienia. Czy jest to skuteczny środek? Czy pomaga? 

Olejki eteryczne

Kamfora ma w sobie mnóstwo olejków eterycznych. To dzięki nim ma taki intensywny i charakterystyczny zapach. Z tego powodu wykorzystywana jest do leczenia przeziębienia. Olejki pomagają w oczyszczeniu dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny. Sposobów podania jest kilka. Najczęściej jest to maść na bazie olejków lub plasterki nasączone nimi. Takie preparaty można stosować nawet u niemowląt, o ile wcześniej zostało to skonsultowane z lekarzem.

Kamfora może też znajdować się w płynie do kąpieli, który jest podstawą do parówki. Płyn wymieszany z wodą zaczyna parować i uwalniać olejki. Ich zadaniem jest oczyszczenie dróg oddechowych, czyli po prostu odetkanie nosa. Ciekawym zastosowaniem jest umieszczenie grudek naturalnej kamfory w kominku aromatycznym. Zapachy są stopniowo uwalniane, a z czasem zaczynają oddziaływać na organizm człowieka. Ta naturalna metoda nie wymaga żadnych specjalnych preparatów.

Rozluźnienie

Olejek kamforowy (najczęściej w postaci maści) można nakładać na klatkę piersiową oraz plecy chorego. Po pierwsze – rozgrzewa, co jest w chorobie niezwykle przydatne i przyjemne. Po drugie – wpływa na rozluźnienie, bo ma działanie rozkurczowe. Wpływa to na zmniejszenie uciążliwego kaszlu.