Niedrożność nosa spowodowana zaleganiem gęstego śluzu lub stale nawracające infekcje dróg oddechowych to dobrze znane przypadłości, z którymi każdego dnia zmaga się wiele osób. W aptekach nie brakuje preparatów przeznaczonych do profilaktyki bądź leczenia przeziębienia. Na szczególną uwagę wśród owych środków zasługuje woda morska do nosa. Czym jest i jak wpływa na organizm? 

Charakterystyka oraz właściwości wody morskiej do nosa

Woda morska do nosa jest roztworem chlorku sodu w oczyszczonej postaci. Posiada odczyn pH wahający się od 7,5 do 8,5, co odpowiada za jej dobre wchłanianie przez błony śluzowe dróg oddechowych. Z kolei skład odpowiadający warunkom fizjologicznym organizmu, wzbogacony dodatkowo solami mineralnymi i mikroelementami przyczynia się do wszechstronnego jej zastosowania. W zależności od stężenia roztworu soli, przeznaczenie wody morskiej nieco różni się. Dokładny skład wody morskiej do nosa przeczytasz tutaj.

Rodzaje wody morskiej do nosa

Woda morska izotoniczna cechuje się niewielkim stężeniem chlorku sodu, przez co możliwość jej stosowania jest nieograniczona. Wykorzystywana jest przede wszystkim w celu utrzymania higieny dróg oddechowych, dzięki właściwościom oczyszczającym, ponadto nawilża błony śluzowe, eliminując ewentualne podrażnienia. Innym zastosowaniem wody morskiej izotonicznej jest oczyszczanie nosa z wszelkich zanieczyszczeń, wirusów i bakterii oraz pyłków, zapobiegając rozwojowi infekcji. 

woda morska do nosa

Woda morska hipertoniczna ze względu na większą zawartość roztworu soli zalecana jest do stosowania w przypadku nasilonego kataru, stanów zapalnych czy infekcji. Działanie osmotyczne ułatwia usunięcie zalegającej wewnątrz wydzieliny i udrożnienie dróg oddechowych, zmniejszając przy tym występujące obrzęki. Długość stosowania wody morskiej hipertonicznej jest ograniczona i wymaga konsultacji ze specjalistą. 

Te dolegliwości zostaną zwalczone z pomocą wody morskiej do nosa

  • uporczywe chrapanie 
  • niedrożność nosa 
  • alergie 
  • problemy z zatokami 
  • infekcje dróg oddechowych
  • skłonność do zanieczyszczeń nosa