Tapioka staje się coraz bardziej popularna w Europie. Jeszcze kilka lat temu wydawała się czymś bardzo egzotycznym, a teraz można ją bez większego trudu kupić nawet w supermarkecie. Jest też chętnie wykorzystywana w gastronomii np. do przygotowywania bubble tea. Jak smakuje tapioka? Czy można rozpoznać ją po samym smaku?

Całkowicie bez smaku

Tapioka nie ma własnego smaku. Jest to skrobia ekstrahowana z manioku, rośliny występującej głównie w Ameryce Południowej i Środkowej. Czasami jest ona sprzedawana w formie mąki, a czasem w formie niewielkich kuleczek. Jej ogromną zaletą jest właśnie to, że nie ma żadnego własnego smaku, więc nie zmienia smaku całego dania. Nadaje się więc do deserów i do dań wytrawnych. Z racji tego, że tapioka nie ma własnego smaku i zapachu, to właściwie można używać jej bez obaw do wszelkiego rodzaju dań.

To po co jej w ogóle używać?

Może się teraz pojawić pytanie o to, że skoro tapioka nie ma smaku, to po co właściwie jej używać? Otóż ma ona wiele zalet. Tapioka nie zawiera cholesterolu i glutenu. Jest hipoalergiczna. Jest też źródłem lekkostrawnych węglowodanów, które można śmiało spożywać nawet na diecie przeznaczonej dla osób z wrażliwym układem pokarmowym. W kuchni jest wykorzystywana na wiele sposobów. Najczęściej stosuje się ją do zagęszczania sosów i zup. Z racji tego, że jest ona po prostu rodzajem skrobi, to śmiało można zastąpić nią mąkę pszenną w tych daniach. W przypadku tapioki w kulkach można używać ją do deserów i sałatek. Sprawdza się ona także jako dodatek do herbaty, czyli tzw. bubble tea. W herbacie oczywiście nie wpływa ona na jej smak, ale świetnie wygląda i sprawia, że herbata jest bardziej gęsta i orzeźwiająca. Na bazie tapioki można przygotowywać także budynie, kisiele, a nawet piec ciasta z jej wykorzystaniem. Dlatego właśnie perełki tapioki stają się coraz bardziej popularne w Europie i najprawdopodobniej zagoszczą w polskiej kuchni na dłużej. Stąd też duża popularność przepisów na dania z jej użyciem albo na jej bazie.