Liście laurowe pochodzą z wawrzynu – wiecznie zielonego drzewa, które mogą osiągać wysokość do 10m. Laur znany był już w starożytnej Grecji i Rzymie. Już wtedy wierzono w jego cudowne właściwości lecznicze. Substancją leczniczą i jednocześnie surowcem zielarskim są owoce oraz liście wawrzynu. Zawierają one olejki eteryczne, gorycze oraz garbniki. Liść laurowy z powodzeniem jest wykorzystywany w kuchni do wielu różnych potraw, w tym marynaty do mięsa, zupy czy bigosu. 

Działanie lecznicze

Liście laurowe posiadają wiele właściwości leczniczych, które bardzo korzystnie wpływają na organizm człowieka. Stosowanie ich w postaci naparu przyczynia się do poprawy krążenia, działa on żółciopędnie, wspomaga układ nerwowy, a także chroni wątrobę. Picie naparu z liści laurowych zapobiega namnażaniu się bakterii oraz grzybów chorobotwórczych. Przyniesie także ulgę podczas choroby wrzodowej. Z kolei dodanie go do kąpieli zadziała odprężająco i pobudzająco. Jednocześnie poprawi kondycję skóry i poprawi jej ukrwienie, odkazi, nada przyjemny koloryt. Do kąpieli można dodać również olejku pozyskanego z liści laurowych. 

W przemyśle farmaceutycznym, liście laurowe dodawane są do medykamentów na kaszel. 

Po liście laurowe warto także sięgnąć, gdy dopadnie nas przeziębienie czy grypa, zapalenie zatok, ból gardła czy kaszel i zapalenie oskrzeli. Zadziała leczniczo również w przypadku infekcji dziąseł, a nawet na kaca. 

Należy jednak pamiętać, że nie powinno się spożywać większej ilości liści laurowych, bo ich działanie zamiast pomóc, wykaże działanie toksyczne dla naszego organizmu.