Odżywka do włosów to niezbędny produkt podczas pielęgnacji włosów. Dzięki stosowaniu odżywki włosy stają się bardziej lśniące i jedwabiste, a ich kondycja ulega poprawie. Ograniczanie się podczas rytuału pielęgnacyjnego jedynie do szamponu do włosów powoduje, że włosy są szorstkie i są mniej podatne na stylizację. Na rynku dostępna jest szeroka gama odżywek do włosów, co pozwala na wybór idealnego produktu do swoich indywidualnych potrzeb.

Jakie wyróżniamy odżywki do włosów?

W zależności od zawartych w odżywce składników aktywnych odżywki można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszym rodzajem odżywek są odżywki nawilżające, zwane także humektantowymi. W ich składzie znajdziemy przede wszystkim substancje silnie nawilżające. Są to na przykład aloes, gliceryna, miód, witamina E czy kwas hialuronowy. Tego typu produkt sprawdzi się szczególnie podczas pielęgnacji włosów suchych, łamliwych i pozbawionych elastyczności.

Drugim typem są odżywki proteinowe. Odpowiadają one za odżywianie włosa na całej jego długości oraz za ich wzmocnienie i odbudowanie. Znajdziemy w nich płynną keratynę, proteiny hydrolizowane czy kolagen. Są niezbędne w pielęgnacji włosów zniszczonych, ale uwielbiane są także przez posiadaczki włosów kręconych i falowanych.

Ostatnią grupą są odżywki emolientowe. Ich działanie skupia się na tworzeniu niewidzialnego filmu na długości włosa, co umożliwia utrzymanie odpowiedniego nawilżenia we włosach. W efekcie włosy staja się bardziej sprężyste, odżywione oraz są mniej narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych, takich jak na przykład wilgoć.

Jak stosować odżywki do włosów?

odżywka do włosów

Odżywki do włosów z https://www.manada.pl/odzywki-do-wlosow można stosować na wiele sposobów. Najpopularniejszą metodą jest aplikacja odżywki na długość pasm, zaraz po oczyszczeniu włosów szamponem. Nałożoną odżywkę należy pozostawić na włosach na kilka minut, w zależności od zaleceń producenta. 

Drugim, coraz częściej stosowanym sposobem nakładania odżywki, jest jej nałożenie na mokre włosy tuż przed zastosowaniem szamponu. Ta metoda ma na celu zabezpieczenie pasm na długości przed wysuszającymi składnikami myjącymi występującymi w szamponach. 

Osoby dbające o swoje włosy zazwyczaj stosują odżywkę dwa razy podczas jednego mycia, zarówno przed szamponem, jak i po nim. Ten sposób pozwala znacząco poprawić wygląd pasm i sprawia, że natychmiastowo poprawia się ich kondycja oraz wygląd. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami odżywek i samodzielnie ocenić, które sprawdzają się najlepiej na danym typie włosa. 

Jakie efekty daje stosowanie odżywki do włosów?

Każdorazowe stosowanie odżywki do włosów podczas ich mycia pozwala zadbać o ich wygląd, bez konieczności korzystania z kosztownych zabiegów u fryzjera. Dzięki odżywce nasze włosy są:

  • Elastyczne i sprężyste,
  • błyszczące, a kolor odżywiony,
  • mniej łamliwe,
  • bardziej podatne na stylizację,
  • mniej puszące i elektryzujące się,
  • wizualnie zdrowsze, 
  • zabezpieczone przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.