Nawłoć kanadyjska to roślina, którą może nie każdy zna z nazwy, ale którą na pewno wszyscy mieli okazję widzieć. Z powodu niewiedzy często uważana jest za chwast. Dowiedz się, jakie właściwości lecznicze posiada ta roślina.

Nawłoć kanadyjska – wygląd rośliny

Roślina charakteryzuje się długimi, cienkimi łodygami i żółtymi, licznymi kwiatostanami, które zdecydowanie rzucają się w oczy. Nawłoć kanadyjska ma ok. 1,5 metra wysokości i występuje w dużych grupach. Zobaczyć ją możemy latem i wczesną jesienią – zaczyna kwitnąć już pod koniec lipca, a koniec jej kwitnięcia przypada na początek października.

Nawłoć kanadyjska – właściwości lecznicze

Działanie nawłoci z pewnością doceni każdy. Działa ona:

  • przeciwbólowo
  • przeciwzapalnie
  • przeciwkaszlowo
  • przeciwgrzybiczo
  • Nawłoć kanadyjska – jak stosować?

Właściwości nawłoci kanadyjskiej zostały docenione już dawno temu przez Indian, którzy wykorzystywali jej korzenie do lewatywy, a z ziela wyciągi, których zadaniem było wzmocnienie i pobudzenie organizmu.

My możemy skorzystać z jej prozdrowotnych właściwości susząc jej ziele. Suszenie powinno odbywać się w temperaturze nie większej niż 40 st. C. Ususzona nawłoć idealnie nada się do stosowania jako np. herbata ziołowa.

Inne zastosowania nawłoci kanadyjskiej

Nawłoć kanadyjska (https://www.lekinatury.pl/pl/encyklopedia-ziol/nawloc.html) jest rośliną ozdobną, która została sprowadzona do Europy z Ameryki Północnej. Także dzisiaj można dołączyć ją do bukietu kwiatów lub postawić w wazonie samą, aby ozdabiała pomieszczenie.

W przypadku braku ochoty na oglądanie żółtych kwiatów nawłoci w domu można sporządzić z niej miód. Miód z nawłoci kanadyjskiej może poszczycić się nie tylko oryginalnym smakiem, ale też właściwościami leczniczymi samej rośliny.

To jeszcze nie koniec zastosowań tej rośliny – może ona także przydać się do zrobienia syropu. Aby przygotować syrop, potrzebne są same kwiaty. Należy wyczyścić je, rozdrobnić (np. przy pomocy noża) i zalać gorącą wodą. Kiedy mikstura ostygnie, należy przelać ją przez sitko. Kolejnym krokiem jest dodanie do naparu soku z cytryn i cukru. Po zrobieniu tego całość trzeba ponownie zagotować i poczekać na ostygnięcie.

Podsumowanie

Nawłoć kanadyjska jest rośliną, którą zdecydowanie warto się zainteresować z powodu jej właściwości i powszechnego występowania w naszym kraju. Nie ma nic do stracenia, a wiele można zyskać.